“Ülkem İçin” Projesİ Hakkında

ÜLKEM İÇİN

“Ülkem İçin” Projesi, Koç Topluluğu şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırarak, toplumsal sorunlara karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmeyi ve yerel gelişimi destekleyerek yaşam standardını yükseltecek projelerin hayata geçirilmesini amaçlayan bir çatı projedir. Koç Holding’in 80. yılında hayata geçen bu proje, sorumlu vatandaşlık bilinci doğrultusunda bireysel girişimciliğin tüm Türkiye genelinde kurumsal bir şemsiye altında gerçekleştirilmesi fikrine dayanıyor. Koç Topluluğu bu proje kapsamında 2006 yılından bu yana sosyal sorumluluk alanında önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. Çalışan ve bayi sayısıyla çok büyük bir aile olan Koç Topluluğu, hem bireysel hem de kurumsal olarak bilinçli bir duyarlılık geliştirmeye ve ülkemiz sorunlarına çözüm üretmeye gayret ediyor.
"ÜLKEM İÇİN" PROJESİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR

NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Ülkemiz sorunlarına çözüm odaklı yaklaşan, Farkındalık yaratan, Sürdürülebilir, tekrarlanabilir, çarpan etkisi olan, Tüm şirket ve bayilerimizde uygulanabilir, Tüm Türkiye’ye yayılabilir, Toplumsal kalkınmaya yarar sağlayan, Topluluğumuzun öncü rolünü bir kez daha ortaya koyarak kamuoyunun dikkatini çeken model uygulamalarla çözümler geliştiriliyor. "ÜLKEM İÇİN" PROJESİ NASIL GERÇEKLEŞİYOR

ÇALIŞMALAR

2006-2007 yıllarında yerel kalkınmaya destek olan 387 yerel proje hayata geçti. 2008-2009 yıllarında TEMA Vakfı ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye’nin 7 bölgesinde Ülkem İçin Ormanları oluşturuldu, 1.084.000 fidan dikildi ve 81 ilimizde de 18 bini aşkın ilköğretim öğrencisine çevre eğitimleri verildi. 2010-2011 yıllarında ülkemize gönüllü ve düzenli kan bağışçıları kazandırmak amacıyla Kızılay ile “Ülkem İçin Kan Veriyorum” kampanyası düzenlenerek, 103.000 kişi konu hakkında bilinçlendirildi, 83.579 ünite kan bağışlandı. 2012-2013 dönemi içinse “Engel Tanımıyorum” projesi başlatıldı. Proje ortakları AYDER ve UNDP işbirliğiyle 385 gönüllü eğitmen yetiştirilerek yurt çapında “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” eğitimleri düzenlendi; şirket ve bayilerde aynı zamanda fiziki şartların iyileştirilmesi, engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli ürün ve hizmet geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapıldı. Proje, 2013 yılında da devam ediyor olacak. Tanı olarak şirketimizde çalışanlarımızın %99’u Ülkem İçin Projesi hakkında eğitim alması ve 6 kişi gönüllü eğitmen katkısı ile 2013 yılında Sultangazi İlköğretim Okulu engelli dostu bir okul haline getirildi.