Yeni normalin kadim dostu “veri analitiği”

Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de kasıp kavurdu ve beraberinde “yeni normal” adını verdiğimiz bir değişim sürecini getirdi. Pandeminin insan sağlığı ve sağlık kuruluşları üzerindeki dramatik etkisi bir yana başta turizm, ulaşım, eğlence, üretim, perakende ve eğitim olmak üzere birçok sektör üzerinde de ciddi olumsuz etkileri oldu. Bu etkiler, istesek de istemesek de, günlük kararlarımızı, davranışlarımızı, karar alma süreçlerimizi, iş yapma şekillerimizi değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.

Karar verme, özellikle gelecekle ilgili belirsizliğin olduğu stres dönemlerinde daha zor hale geliyor. Sağlıklı kararlar alabilmek, başarılı kalabilmek ve bu süreçten daha da güçlenerek çıkabilmek adına kararlarımızı nasıl almalıyız? Geçmişte deneyimlemediğimiz, bildiklerimizi unutturan ve önceliklerimizi değiştiren bu pandemi ortamında içgüdülerimize mi yoksa veriye mi başvurmalıyız?

Pandeminin getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle farklı sektörlerdeki işletmeler kemerlerini sıkıyor. Bu gibi kriz ortamlarında işletmelerin nakit akışını korumaya odaklanması içgüdüsel bir savunma halidir. Elbette daha fazla maliyet odaklı olunması gereken zamanlar. Ancak, mevcut durumda veri analitiğine yatırım yapmanın ve ekipleri geliştirmenin onlara üstünlük sağlayacağını unutmamaları gerekiyor. Çünkü, yaşadığımız krize rağmen, işletmelerin halen tedarik zincirlerini ve ağlarını optimize etmeye, satışlarını tahmin etmeye, müşteri eğilimlerini analiz ederek iç görüler çıkartmaya, değişen tüketim davranışlarını tespit etmeye, segmentlerini ve tahmin modellerini güncellemeye, müşterilerine en uygun ürünleri ve promosyonları önermeye ihtiyaçları var. Ve bu ihtiyaç her zamankinden daha acil.  Bu nedenle, veri analitiğine dayalı daha hızlı, daha akıllı ve daha otomatize çözümler gerekiyor.

İşletmelerin bir adım sonrasını göremedikleri ve belirsizliklerle dolu bu ortamda “yeni normal” için planlarını yaparken önlerini aydınlatacak en önemli kaynağını veri olduğunu düşünüyorum. Veriyi de ışığa çevirmenin yolu analitikten geçiyor. Daha aydınlık günler görmek dileğiyle… Veriyle kalın!

CEM ALPAY

Tanı Müşteri Çözümleri ve Veri Yönetimi

Campaign, 2020 Eylül

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *